:::...-WWW.FRUM.YETKİNFORUM.COM-...:::
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
:::...-WWW.FRUM.YETKİNFORUM.COM-...:::

...:::-İYİ PAYLAŞIMLAR-:::...

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

DİĞER

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

DİĞER Empty
MesajKonu: DİĞER   DİĞER EmptyPaz Kas. 30, 2008 1:56 pm

KÜRESEL ISINMA

Küresel ısınma adeta dünyayı tehdit ediyor. Dünya hızlı bir şekilde ısınmaya devam ederse bunun sonunda çok kötü sonuçlara neden olacağı bir gerçektir. Ben bu sonuçlara değinmek istiyorum.
Önlemler alınmazsa 50 yıl sonra bütün buzların eriyip, deniz seviyesinin yükseleceğini okuduğum kaynaklardan öğrendim. Bunun yanında en önemli tehlikesi dünya genelinde kuraklığa ve çölleşmeye yol açmasıdır. A.B.D’ de yapılan bir araştırmaya göre 21.yy boyunca küresel ısınmanın artacağı saptanmış ve hava sıcaklığını her an yıl da 0.3oC yükseleceği söylenmiştir.
Ayrıca küresel ısınma verimli toprakların sular altında kalmasına neden olabilir. Yani dünyayı her yönden tehdit etmektedir. Bu zararlı yanları düşünülürse küresel ısınmanın çok ciddi bir sorun olduğu anlaşılır.
Küresel ısınmaya yol açan etkenler ortadan kaldırılmazsa gezegenimiz sel ve kuraklık gibi ciddi tehlikeler beklemektedir.
Tüm canlılara sağlıklı bir yaşam sunan dünyamızın tüm doğallığı ile koruyarak teknolojik gelişme adına yaşanmaz hale getirmemeliyiz.
Doğal tüm güzelliğini bize sunarken bizim ona hor bakmamız insanlara zarar verir. Hem tüm canlıların sağlıklı yaşaması hem de doğal güzelliklerin tüm canlılığını koruması bizim çevremize duyarlı olmamızı gerektirir. Çevreyi ve canlıların sağlığının korunması için sanayicilerimizin önlem almamaları zamanla dünyamızı olumsuz etkiliyor. Bunun örnekleri ise sanayideki kimyasal sıvı atıkların dere yataklarına ve denizlere arıtma kullanmadan boşaltmaları parfüm sanayi ve fabrika bacalarının filtresiz zehirli gazları boşaltmaları savunma sanayinde nükleer silahların kullanılmaları, nükleer santrallerin kurulmaları hem çevremize olumsuz hem de atmosferi olumsuz etkiliyor. Çevremizi tahrip ederken atmosferde ise ozon tabakasının delinmesine sebebiyet veriyor.
Ozon tabaksı deliğinde ise küresel ısınmaya yol açıyor. Küresel ısınma sonucu iklimler değişiyor; yazlar sıcak ve kurak kışlar ise şiddetli soğuk ve düzensiz yağışlara yol açıyor. Aşırı sıcak sonucu kutuplardaki buzulların erimesiyle denizler yükselir, yavaş yavaş kıtalar su altında kalır. Buda berberinde ekolojik dengenin bozulmasına sebebiyet verir. Önce tüm canlılarda değişik yerlere göçler başlar. Sonunda yaşanan dünya yaşanmaz bir hal alır.
Önlenmesi imkansız olan bu felaketin önlemini almayacak olur isek yaşanan bu güzel dünya tüm canlılar için toplu bir mezar olur.
http://frum.yetkinforum.com

DİĞER
1 sayfadaki 1 sayfası